Gürcistan’da Oturum İzni Alma

Gürcistan’da Oturum İzni Alma

Gürcistan’da oturum izni alabilmek için ne yapmak gerekir ve maliyeti nedir bununla ilgili bilgiler paylaşacağım. Ancak öncelikle sıklıkla sorulan bir soruya cevap verelim Gürcistan, Türk vatandaşlarından pasaport yada vize istemiyor Gürcistan’a girebilmeniz için sadece T.C kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Bununla birlikte  Gürcistan çok sayıda Türk girişimcinin yatırım yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede bu kadar çok Türk şirketlerinin yatırım yapması nedeniyle, Türkler de çalışmak için Gürcistan’a gitmeye başlıyor. Gürcistan vizesiz pasaportsuz seyahat edeceğimiz ülkelerden birisi oldugu icinde Türkler tarafından son zamanlarda yoğun talep görüyor. Ancak Gürcistan’a vizesiz turistik seyahat mümkün olmasına rağmen, çalışmak veya oturmak için özel izin almak gerekmektedir.

Eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni ve çalışma izni almak zorundasınız. Her ne kadar denetlemeler çok sık olmasada yine de size sorun çıkaracaktır. Oturum izni alabilmeniz için ise T.C. Nüfus Cüzdanı ile değilde Pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Oturum izninizi aldıktan belirli bir sure doldurarak vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz eğer Gürcistan’da ticaret yapıp verginizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Oturum işlemleri ve şirket sahiplerinin çalışanları için gerekli diğer hukuki konular da Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum da faaliyetlerini sürdüren bünyesinde Türk ve Gürcü avukatlar bulunduran Batumi Turkish Law and Consulting Office konunun uzmanları ile profesyonel olarak yardımcı olmaktadır.

Oturum izni için 3 sebepden dolayı başvuru yapabilirsiniz:

  1. Çalışma oturum izni

Çalışma oturum izninin açılımı olarak burada ticari bir şirket kurabilir(Gürcistan’da şirket kurulmasını bir yada çalışan bir işyerinde maaşlı personel olarak çalışabilirsiniz. Ticari şirket açmış olmanız demek aynı zamanda çalışma iznide almış olmanız anlamına gelmektedir. Personel olarak çalışabilmeniz için ise çalışacağınız işyerinizden Çalışma (İş) Sözleşmenizi (Gürcistan iş sözleşmeleri başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz) alarak bu kontrat ile birlikte gerekli harçları yatırdıktan sonrasında oturum izniniz ile birlikte çalışma izninizde olması demektir.

  1. Eğitim oturum izni

Gürcistanda eğitim almak isterseniz eğer okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra okulunuzdan alacağınız öğrenci belgeniz ile birlikte oturum ve çalışma izin başvurusu yapabilirsiniz. Ayrica son yıllarda Gürcistan’da üniversite sayıları ve bölüm çeşitliliği artmaktadır. Ekonomiden sonra eğitimde de Gürcistan hızla yükselmektedir.

  1. Evlilik oturum izni

Eğer Gürcistan vatandaşı ile evliliğiniz var ise yada evlenmeyi düşünüyor iseniz evlilik işleminizin ardından şahsen Publi Centera evlilik belgeleriniz ile birlikte oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Gürcistan ile ilgili bilgi paylaşımımız devam edecektir bizden yazmamızı istediğiniz konuları, görüş ve önerilerinizi info@batumiturkishlawoffice.com veya www.batumiturkishlawlawoffice.com adreslerine yazabilirsiniz.

Saygılarımla…..

Av.Fatih SARIOĞLU